Wielka ławka Kikula

Jak dojść do wielkiej ławki na Kikuli ?

Do Wielkiej ławki możemy dojść od kilku stron Koniakowa, Jaworzynki, Zwardonia lub Słowacji. Trasę przez Koniaków możemy rozpocząć od zwiedzenia Koczego Zamku jest to punkt widokowy na pograniczu Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. Dalej musimy podążać niebieskim szlakiem przez Pietraszyne, Fibaczke i Rupienke.  Następnie musimy skręcić w lewo na szeroką drogę leśną, która doprowadzi nas do szlaku zielonego. Szlak prowadzi nas do punktu widokowego Trojak, czyli na Kikulę, gdzie można podziwiać wielką ławkę. Odcinek jest również oznaczony jako ścieżka Trzech Harnasi.

Alternatywna krótszą trasę możemy rozpocząć od przysiółka Wyżrana gdzie możemy zostawić samochód na poboczu. Trasa od tego miejsca do Wielkiej ławki wynosi 3,7km w jedną stronę.

Co zobaczymy na szczycie Kikuli / Trojak

Kikula to szczyt położony na wysokości 845 m n.p.m. Z białej tabliczki na szczycie można odczytać kilka nazw jak Kykula, Trojak czy Kikula. Granica polsko-słowacka biegnie przez szczyt, lecz sam szczyt znajduje się po stronie słowackiej w pobliżu Zwardonia.

Kikula to wspaniały punkt widokowy na Beskid Żywiecki oraz Beskid Śląsko-Morawski. Od maja 2022 na szczycie znajduje się duża drewniana ławka, która przyciąga wielu turystów i robi naprawdę ogromne wrażenie. Na Kikuli znajduje się również obszerna drewniana wiata z ławkami, stolikiem oraz grillem.

W niedalekiej przyszłości planowane jest wybudowanie wieży widokowej w okolicy Kikuli.

Scroll to Top