Kościół pw. M.B. Fatimskiej na Stecówce

Godziny Mszy

Msze Święte w niedziele i święta: 09:00, 11:00

W poniedziałki, wtorki, czwartki, piątki i soboty: 18:00

W środy o 7:00

Historia

Jest to najmniejsza parafia w dekanacie. Należą do niej wierni z przysiółków Istebnej: Leszczyna, Łączyna, Mlaskawka, Pietraszonka, Skała, Stecówka i Murzynka. W 2005 roku do parafii należało około 450 wiernych.

Kościół odbudowany w latach 2014-16 na miejscu wcześniejszego, również drewnianego, który spłonął w nocy z 2 na 3 grudnia 2013 r. Obiekt orientowany, jednonawowy o konstrukcji wieńcowej. Dach pokryty gontem. Odbudowana świątynia wpisana jest na Szlak Architektury Drewnianej na terenie województwa śląskiego.

Dawny kościół pochodził z 1957 roku i został wzniesiony w malowniczym górzystym terenie, tuż przy Głównym Szlaku Beskidzkim. Miejsce to ma upamiętnić objawienia Najświętszej Marii Panny, jakie miały miejsce w Fatimie w roku 1917. Obranie Matki Bożej Fatimskiej na patronkę świątyni było nie tylko związane z obchodzoną natenczas czterdziestą rocznicą objawień, ale także z pasterskimi tradycjami polany Stecówka. Kościół wybudowali mieszkańcy okolicznych przysiółków (Stecówki, Leszczyny, Pietroszonki, Skały, Łączyny, Filipionki, Murzynki i Mlaskawki), należący wtedy jeszcze do Parafii pw. Dobrego Pasterza w Istebnej Centrum. W roku 1972 na Stecówce ustanowiony zostaje rektorat, a 29 I 1981 r. erygowana zostaje samodzielna Parafia pw. Matki Bożej Fatimskiej na Stecówce.

Scroll to Top