Jak zrobić syrop z mniszka lekarskiego ?

Mniszek lekarski / pospolity jest również znany pod nazwą “Mlecz” nazwa pochodzi od mleczka, które wypływa z łodygi kwiatu, sama łodyga przypomina słomkę do picia. W naszej lokalnej gwarze kwiat ten nazywany jest “Moiczek“. Właściwości lecznicze tej rośliny były wykorzystywane już w starożytności. Dziś mniszek lekarski jest ceniony przez zielarzy i lekarzy za swoje działanie moczopędne, żółciopędne i przeciwzapalne. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu ziołowemu skarbowi, jego właściwościom i korzyściom dla zdrowia, a także dowiemy się, jak przygotować i stosować syrop w celach leczniczych.

 

Mniszek lekarski

Mniszek lekarski właściwości

Mniszek lekarski (Taraxacum officinale) to roślina o licznych właściwościach leczniczych. Zawiera wiele cennych składników, takich jak flawonoidy, gorycze, kwasy fenolowe, antyoksydanty (takie jak beta-karoten i luteina) minerały (w tym potas, żelazo, magnez) i witaminy (A, B, C, E i K), które wpływają korzystnie na zdrowie organizmu. Oto właściwości mniszka lekarskiego:

 1. Działanie przeciwzapalne – mniszek lekarski zawiera składniki o działaniu przeciwzapalnym, dlatego może być pomocny przy chorobach autoimmunologicznych, zapaleniach stawów i skóry.

 2.  Przeciwcukrzycowe – obniża poziom cukru we krwi i poprawia wrażliwość na insulinę.

 3. Działanie przeciwwirusowe – mniszek lekarski wykazuje właściwości przeciwwirusowe, dlatego może być stosowany w terapii przy chorobach wirusowych, takich jak grypa czy przeziębienie.

 4. Wspomaganie trawienia – mniszek lekarski stymuluje wydzielanie soków trawiennych, co może pomóc w leczeniu chorób układu pokarmowego, takich jak zaparcia, wzdęcia czy choroba wrzodowa żołądka. 

 5. Przeciwnowotworowe – zawiera substancje hamujące rozwój komórek nowotworowych.

 6. Działanie moczopędne – mniszek lekarski pomaga usunąć z organizmu nadmiar wody i toksyn, co może przynieść ulgę przy problemach z obrzękami i nadciśnieniem.

 7. Działanie żółciopędne – mniszek lekarski stymuluje wydzielanie żółci i działa ochronnie na wątrobę, co może pomóc przy chorobach wątroby i dróg żółciowych.

 8. Dermatologiczne – leczy choroby skóry, takie jak trądzik, egzema, łuszczyca.

Syrop z mniszka lekarskiego jest skutecznym środkiem, który może być alternatywą dla tradycyjnej farmakoterapii. Czasami warto wybrać prostsze i naturalne metody leczenia.

Przepis na syrop z mniszka lekarskiego

Mniszek lekarski jest rośliną wieloletnią, która zwykle kwitnie na wiosnę i jesienią. Najlepszym czasem na zbieranie kwiatów  jest maj, ponieważ mniszek szybko przekwita i zmienia się w popularnego dmuchawca. Ważne jest, aby zbierać mniszka lekarskiego z terenów, które nie są zanieczyszczone, z dala od dróg czy miejsca, gdzie stosowane są pestycydy.

Składniki na syrop:

 • 1 kg kwiatów mniszka
 • 1 litry wody
 • 1 kg cukru
 • 2 szt cytryny
 • 1 płaska łyżeczka tymianku

Sposób przygotowania syropu:

1. Zebrać kwiaty mniszka lekarskiego bez łodygi.

2. Przebieramy mniszki i odrzucamy wszystko co nie jest kwiatem  np. trawę, łodygi oraz owady. Pamiętaj nie płukamy kwiatów ponieważ w ten sposób pozbędziemy się całego pyłku,  który zawiera najwięcej właściwości leczniczych. 

3. Ważymy kwiaty, wrzucamy je do garnka i zalewamy wodą w proporcji 1:1. (litr wody na kilogram kwiatów).

4. Kwiaty gotujemy pod przykrywką przez 20 min. 

5. Następnie odstawiamy całość na 24h.

6. Następnego dnia odcedzamy syrop od kwiatów przez sitko.

7. Do syropu dodajemy 1 kg cukru, sok z 2 cytryn i 1 płaską łyżeczkę tymianku na każdy kilogram kwiatów.

8. Całość gotujemy ok. 20 min od czasu do czasu mieszając.

9. Po wystygnięciu syrop przelewamy do słoików.

10. Słoiki z syropem pasteryzujemy w piekarniku w temperaturze 100℃ przez 60 minut, bądź w garnku wyłożonym ściereczką z odrobiną wody przez 20 minut. 

Tak przyrządzony syrop z mniszka lekarskiego będzie ważny przez kilkanaście miesięcy.
Z jednego kilograma mniszka otrzymamy około ~2 litry syropu.
Gotowy syrop można również spróbować w naszej agroturystyce

Jak stosować syrop z mniszka lekarskiego ?

Syrop z mniszka lekarskiego możemy spożywać w ilości 2-3 łyżeczek dziennie. W przypadku choroby dróg oddechowych zaleca się zwiększyć dawkowanie do 4 łyżeczek. Dawkowanie dla dzieci to połowa dawki dorosłego czyli 1-2 łyżeczki dziennie. Warto pamiętać, że syrop można również stosować jako słodzik do herbaty, co pozwoli cieszyć się jego prozdrowotnymi właściwościami nawet w tej formie. 

Mniszek lekarski jest ogólnie uważany za bezpieczny, jednak istnieją pewne przeciwwskazania, których należy być świadomym. Oto kilka głównych przeciwwskazań dotyczących stosowania mniszka lekarskiego: 

 • Uczulenie na rośliny z rodziny Złożonych (Asteraceae)
 • Nadkwaśność żołądka;
 • Niedrożność dróg żółciowych;
 • Niedrożność jelit;

Należy pamiętać, że powyższe przeciwskazania nie dotyczą wszystkich osób i w przypadku jakichkolwiek wątpliwości zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem stosowania mniszka lekarskiego.

Mniszek lekarski - podsumowując

Mniszek lekarski jest popularną rośliną, która w naturalny sposób ozdabia polskie łąki i polany. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z jego cennych właściwości. Mniszek jest bogatym źródłem witamin i minerałów, które przyczyniają się do poprawy zdrowia. Pomaga w funkcjonowaniu narządów i zapobiega różnym dolegliwościom i schorzeniom, dlatego ma szerokie zastosowanie. Syrop z mniszka lekarskiego może być łatwo przygotowany przez każdego. Proces ten jest prosty i wymaga tylko podstawowych składników, takich jak mlecz, woda, cukier i opcjonalnie sok z cytryny. Bez wątpienia warto mieć syrop z mniszka lekarskiego w swojej kuchni!

Po przekwitnięciu mniszek lekarski wytwarza puchate owocostany z białymi włoskami, zwane popularnie “dmuchawcami“. Te charakterystyczne kulki to tak naprawdę skupisko nasion, które roznoszone są przez wiatr.

Mniszek lekarski cykl życia
Scroll to Top